Bağımsız Bölüm Nedir ? – Ses Kaydı Mevcuttur.


Bütün yazıyı ses kaydı olarak dinleyebilirsiniz. 

SES KAYDI Bağımsız bölüm numarası gayrimenkul ile ilgilenen herkesin dolaylı veya dolaysız olarak kullandığı teknik numaralardır. Bu numaralar kat irtifakı veya kat mülkiyeti türündeki tapularda bulunmaktadır.

Kat Numarası : Zemin

Bağımsız Bölüm Numarası : 2

yazan bir tapu üzerindeki bu numaralandırma ile, mimari projesinde o gayrimenkulün alan ve konumsal özelliklerini tespit edilebilir.

Bunlara ek olarak 634 sayılı kat mülkiyeti kanuna göre bağımsız bölüm, binanın, ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya uygun kısımlarıdır.


Bu yazının içeriğinde bağımsız bölüm brüt alanı, net alanı ile toplam brüt ve net alanı hakkında özellikle proje satışlarında daire ve dükkan alan kişilerin kafa karışıklığına neden olan çeşitli tanımlar verilmiştir. 


Bağımsız bölüm brüt alanı: Bu alanlarda şaftlar, ışıklıklar, hava bacaları, galeri boşlukları hariç, bağımsız bölümün dış konturlarının çevrelediği alandır.

(Dış cephe haricindeki bölümlerdeki dış kontur, duvar orta aksı olarak belirlenir. Bağımsız bölümün eklentileri ayrıca belirtilmek zorundadır. Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dâhil birden fazla katta yer alan mekânlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm brüt alanı bulunur.)

Bağımsız bölüm genel brüt alanı: Bağımsız bölüm toplam brüt alanına bağımsız bölüme ortak alanlardan düşen payların da eklenmesi suretiyle hesaplanan genel brüt alandır.

Bağımsız bölüm toplam brüt alanı: Bağımsız bölüm brüt alanına bu bölüme ait eklenti veya eklentilerin brüt alanının ilave edilmesiyle hesaplanan toplam brüt alanıdır.

Bağımsız bölüm net alanı: İçerden bağlantılı piyesleri ile birlikte bağımsız bölümün içerisindeki boşluklar hariç, duvarlar arasında kalan temiz alanıdır.

Net alana; kapı ve pencere eşikleri, 2.5 santimetreyi geçmemek koşuluyla sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ve hava bacaları ile ışıklıklar, bağımsız bölüm içindeki asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merdivenlerin altlarında 1.80 metre yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda bağımsız bölüm içindeki otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi dâhil edilmez.

Açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekânlar ile aynı katta veya farklı katta olup bağımsız bölümün eklentisi olan mekânlar ile ortak alanlar bağımsız bölüm net alanı içinde değerlendirilmez. Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dâhil birden fazla katta yer alan mekânlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm net alanı bulunur.

Murat ERGİN
(Gayrimenkul Eğitmeni)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir