Evval Cadde Plaza, No 183, Beylikdüzü / İstanbul
+0 212 672 94 49
info@muratergin.net

Gayrimenkul Pazar Analizi Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul işinde başarı istiyorsanız. Pazar analiz işlemlerini mutlaka yapmanız gerekmektedir.  Bu sayede kendinizi ve gelecekte oluşacak poziyonunuzu göreceksiniz. İşinize yarayacak temel analiz konularını sizlerle paylaşmak istiyorum. 
The main issue is to do true property analysis for real estate agents. In this way, you’re gonna find a position at the current market and future. In this article has been shared easy ways to do true market analysis.

Bölgenizdeki Mülklerin Fiyat Analizi 

Çalışma bölgenizdeki mülklerin ortalama fiyat dengesinin tespiti sizlerin oluşturacağı pazar araştırmasında oldukça önemli bir veri kaynağı oluşturacaktır. Bunun için mülklerin ortalama alanları, m2 değerleri, konum ve tiplerinin tespiti oldukça önemli bir yere sahiptir. Örnek vermek gerekirse, uzmanlık bölgenizde 400 m2 tip villların ortalama satış fiyatları 700 bin bandında iken sizlerin 600 bin ve altında toplayacağınız portföyler yapacağınız işlemlerin çok hızlı sonuçlanmasına neden olacaktır. 

Mülk Analizlerini Detaylı Yapın 

Bölgedeki mülklerin türlerini ve özelliklerini detaylı bir şekilde araştırın. Dikkat etmeniz gereken başlıkları kısaca aşağıda sıraladım.

  • Alanı

  • Kat Sayısı

  • Konumu

  • Kamusal Tesislere Yakınlığı 

  • Ulaşım Durumu 

  • Oda ve Banyo Sayıları 

  • Mülk Yaşı

  • Tesislerden Yararlanma Durumu

Gayrimenkul profesyoneli pazar analizi yaparken, mülklerin mevcut durumlarını çok iyi belirleyerek fiyat – denge ilişkisini kurmalıdır. Bu sayede pazarlanabilir sistemi oluşturacaktır. 

Doğru Zamanlama Yapmanın Önemi 

Gayrimenkul sektöründe yapmanız gereken diğer önemli bir faktör ise zamanlamanın doğru yapılmasıdır. Çünkü, mülk satış-kiralama ve diğer işlemlerin hepsi zamansal olgulara göre talep oluşturmaktadır.

Örneğin, eylül döneminde okulların açılması ve iş alımlarının artması ile dönemsel kiralık – satılık mülklerin alım satımında artışlar görülebilir.

Diğer bir örnek ise, yazlık olarak kullanılan bölgelerde yapı stoğundaki erime mayıs aylarında başlayarak – ekim ayının sonuna kadar gitmektedir.

Aynı şekilde, ekonomik ve politik gelişmelerin zamanlaması mülklerin el değişim hızını arttırmaktadır. Bütün bunlar gayrimenkule olan talebin artmasına neden olacaktır.

Murat ERGİN

Mentor and Writer of Property

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir