Evval Cadde Plaza, No 183, Beylikdüzü / İstanbul
+0 212 672 94 49
info@muratergin.net

Konaklama Vergisi ve Lüks Konut Vergisi Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey Bu Yazıda

Mergin Danışmanlık ve Gayrimenkul Varlık Yönetimi

Konaklama Vergisi ve Lüks Konut Vergisi Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey Bu Yazıda

Birçok yabancı ülkede farklı isimlerle (şehir vergisi, geceleme vergisi vs.) alınan vergi türü olan konaklama vergisi  hayatımıza girmiş durumda. Peki bu verginin tahsilatı, oranı ve muaf tutulacak mülklerin listesini yazının içinde bulabilirsiniz.

Ayrıca, konaklama vergisine ek olarak ilk defa literatüre giren lüks konut vergisi değeri 5 Milyon TL yi aşan taşınmazları ilgilendirmekte olup değer arttıkça vergi oranında artış gözlenmektedir. 


KONAKLAMA VERGİSİ 

Daha önceki dönemlerde gündeme gelen fakat uygulamaya geçemeyen konaklama vergisi artık gündemimizde yasalaşması halinde otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi geceleme hizmetlerinin verildiği alanlar konaklama vergisine tabii olacaktır.

Sadece bu kadar da değil konaklama tesislerinin yeme, içme, aktivite, eğlence, havuz, plaj ve termal gibi alanlarının kullanımında da konaklama vergisi karşımıza çıkacaktır. 

Konaklama vergisi oranı KDV hariç toplam bedelin %2 sidir. 

Cumhurbaşkanı bu oranı 3 katına çıkarmaya veya %1 e indirmeye yetkilidir. 

Bunun anlamı 10.000 TL + KDV tutarındaki bir tatilinizin 200 TL lik kısmı konaklama vergisi olarak karşınıza çıkmasıdır. Tabii bu durum tüketiciye paket fiyat olarak yansıtılacaktır.

Konaklama tesisleri bu vergiyi merkezi yönetime aylık olarak ödeyecektir. Diğer önemli bir husus ise bu vergi türünden yerel yönetimler istifade edemeyecek olup direk merkezi yönetim bütçesine aktarılacaktır. 

Yerel yönetimler gayrimenkul üzerinden emlak vergisi gibi ciddi bütçeye sahiptir. Konaklama vergisi gayrimenkule dayalı yeni bir vergi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vergi türünden kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhaneler, öğrenci yurtları, diplomatik temsilcilik misafirhaneleri muaftır.

Gayrimenkule Dayalı Vergi Türleri 

  • Emlak Vergisi 

  • Gelir Vergisi (kira geliri) – Kurumlar Vergisi

  • Değer Artış Kazancı Vergisi

  • Çevre ve Temizlik Vergisi 

  • Kültür Varlıkları Korunması Katkı Payı Vergisi

  • Belediye Altyapı ve Üst Yapı Katılım Vergisi 

  • Konaklama Vergisi 

  • Katma Değer Vergisi (KDV) – Mülk Ticareti İşlemlerinde

  • Lüks Konut VergisiLÜKS (DEĞERLİ) KONUT VERGİSİ

Mesken niteliğinde olan ve Tapu Kadastro Müdürlüğünde değeri 5 Milyon TL nin üzerinde olan taşınmazlar lüks konut vergisine tabiidir. Değerleme faaliyeti Tapu ve Kadastro Müdürlüklerince yapılacaktır. 

Bu verginin oranı 

5 Milyon ile 7.5 Milyon TL arasındakilerde – binde 3 

7.5 Milyon ile 10 Milyon TL arasındakilerde – binde 6 

10 Milyon aşanlar – binde 10

Kısaca özetlemek gerekirse 5 Milyon TL lik bir konutta yıllık alınacak vergi oranı 15.000 TL dir. Ayrıca bu değer her sene belirlenecek yeniden değerleme oranında artış gösterebilecektir. 

Eğer konut paylı mülkiyet halinde ise maliklerin payları oranında vergi ödenecektir. Eğer konut elbirliği (müşterek) mülkiyet halinde ise paydaş sayısına bölünerek ödenecektir. 

Her iki vergi türünü de ilerleyen dönemlerde sıklıkla duyacağız gibi gözüküyor. 


Gayrimenkul Eğitmeni ve Mentoru Murat ERGİN


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir