Tapu Almadan Emlak Yatırımı Yapmanın Yolları

English description about that article is end of the writing

Bu yazımda Tapu almadan emlak yatırımı yapmanın yollarını sizlerle paylaşacağım.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına ait Hisse Senetlerini ALIN

İşte bir PASİF gelir kapısı daha uygun gayrimenkulü bulmak ve tapu alımı işlemleri için koşturmadan DİREK gelir elde etmenin kolay yollarından bir tanesi.

Öncelikle gayrimenkul yatırım ortaklıklarının ne olduğunu belirtmem gerekiyor. Gayrimenkul projelerine direk yatırım yaparak kira geliri veya alım satım kazancından gelir elde etmeyi amaçlayan kuruluşlardır.

Yukarıdaki tanımdan anlaşıldığı gibi GYO’lar inşaat faaliyetinde (yap-sat işleminde) bulunmamakta olup gayrimenkul gelirini arttıracak yatırımlar yapmaktadır.

Yapılan bu yatırımlarla gelecek gelire hisse alarak ortak olabilirsiniz.   Gayrimenkul piyasanın dip gördüğü bu dönemde hisse alımı ileriye yönelik güzel bir yatırım olabilir.

Kurumsal Gayrimenkul Danışmanlık Firmalarına Ortak Olun

Bayilik sistemi ile çalışan kurumsal gayrimenkul firmaları daha çok bireysel ve ortaklık sistemine dayalı bir yapıya sahiptir. Maalesef dışarıdan sektörle alakası olmayan 3. Kişilere yönelik gelirlerini direk paylaşma modeli mevcut olmasa da gayrimenkul sektöründe dip yaşadığı bu dönemde yapacağınız teklif ile firma sistemine dâhil olabilirsiniz. Aslında Türkiye’de gayrimenkul danışmanlık firma sisteminde büyük problemlerin olması dışarıdan 3. Kişilerin firma gelirlerine ortak olunmasının önünü kesmektedir.

Büyük problemin tanımı lisanssız ve işin profesyoneli olmayan kişilerin piyasada aktif çalışması sonucu mesleğe olan güvenin ve yatırım getirisinin azalmasıdır. 

Mal Sahibinden Kiraladığınız Gayrimenkulü Sözleşmede Belirterek Diğer Kişilere Kiralayın

Bu yöntem aslında aktif olarak kullanılmaktadır. Örneğin, direk mal sahibinden kiralanan ve kira sözleşmesinde 3. Kişilere kiralanmasının uygun olduğuna dair bir madde ekleyip mevcut gayrimenkul işletme projesine dayalı bir sistem ile satın alımı yapmadan gelir elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda 1. Şahıs olan (Mal Sahibi) ile aracı vasfındaki (Kiracının) 3. Şahısa kiralanmasına ait rolünü göstermektedir.

Yapı Malzemelerine Yatırım Yapın

Gayrimenkul bildiğiniz gibi 200’den fazla alt kolu beslemekte olup bu kollardan biride yapı malzemeleri sektörüdür. Özellikle yapı malzemelerine direk veya dolaylı yollarla yapacağınız yatırım aslında gayrimenkul sektörünün bir bileşeninden gelir elde etmenin yolunu açmaktadır. Nalbur açın demiyorum ama bir alanda demir, banyo malzemeleri, çimento gibi inşaat enstrümanlarına yatırım yapabilirsiniz.

Gayrimenkul Sertifikası

Aslında gayrimenkul sertifikası Borsa İstanbul tarafından ihraç edilen gayrimenkul projelerinin küçük paylara bölünmesi ile oluşturulan bir yatırım aracıdır.

Bu sertifikanın amacı gayrimenkul sektörüne organize piyasalarda alternatif bir finansman ve yatırım aracı sunmak, konut edindirmenin yanısıra tek başına bir gayrimenkul alacak kadar birikimi olmayan fakat gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenleri yatırıma ortak etmeyi amaçlamaktadır.

Gayrimenkul sertifikası sahiplerinin üç seçeneği vardır.

  • Sertifika karşılığından tapu alınması,
  • Sertifika karşılığından para ödenmesi,
  • Sertifikaların borsada satışıdır.

English Description

Without not getting any land register document, invetors can do investment in real estate sector who should choose suitable caption.

This captions consists of five headlines;

  • Getting real estate investment trust certificate
  • Cooperate with property consultant firms
  • Hire an apartment third person
  • Buy construction equipments
  • Obtain real estate certificate

Kind Regards

Murat ERGIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir