Turizm Alanlarına Yatırım Yapmanın İncelikleri – Some Cunning Clues for Investment to Tourism Areas

Merhabalar bu yazımda turizm alanlarında imar planları ve yatırım fırsatları hakkında bazı ip uçlarını sizlerle paylaşacağım.

İlk olarak bazı kavramları belirtmek gerekirse;

Turizm bölgesi, sınırları Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın önerisi ve Bakanlar Kurulu Kararı ile tespit edilen bölgelerdir.

Turizm alanı tanımını yapmak gerekirse, mevkii ve sınırları Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın önerisi, Bakanlar Kurulu Kararı ile tesbit ve ilan edilen, sosyo-kültürel değerlerin yoğunlaştığı alanlardır. Bu alanlarda uygulama imar planı, nazım İmar planlarında turizm kullanımına ayrılan alanlar ile sınırları nazım imar planına uygun olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı`nca belirlenen turizme dönük kullanımların ağırlıklı olduğu alanlar için düzenlenen imar planlarıdır.

Sadece kıyılarda yaz turizmine yönelik yatırımlar ile sınırlı olmayan, şehir içi ve kültür turizmine yönelik olması nedeniyle çok sayıda yeni otel projesi karşımıza çıkmaktadır. Turizm tesislerini sınıflandırmak gerekirse hosteller, apart oteller, kampingler, pansiyonlar, tatil köyleri, moteller, yıldızlı ve butik otellerdir. Belirtilen turizm yatırımlarının her biri bina yapısına, konumuna, niteliğine ve müşteri portföyüne göre çeşitlilik göstermektedir.

Turizm tesisleri kuruluş amacına uygun olarak çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri belirtmek gerekirse tesisler yapı ve dekorasyon olarak yöre, çevre ve doğa ile uyumlu, pazarlama ve işletmenin gereklerini Sağlayabilecek şekilde öngörülen niteliklere uygun olarak dekore edilmelidir. Buradan anlaşıldığı üzere turizm tesisleri yapılaşmasında çevre faktörleri göz önünde tutulmuştur.

Ayrıca bahçesi olan tesislerde, bahçeler özenle ve çevrenin doğal yapısıyla uyumlu olarak düzenlenmeli, yeterince aydınlatılmalı ve sürekli bakımları sağlanmalıdır. Genel mahallerde, müşteriler için ihtiyacı karşılayacak sayıda tuvalet ve lavabo bulundurulmalıdır. Yazlık işletmeler, geçici ve kısmi ihtiyaçlar için elektrikli veya benzeri uygun sistemlerle ısıtılabilir. Tesislerde, devamlı ve yeterli basınçta sıcak ve soğuk su bulunmalıdır.

Tesis Özellikleri

Turizm tesislerinde en önemli unsur müşteri memnuniyetidir. Eğer bu faktör göz önünde tutulmazsa tesisteki doluluk oranı her geçen gün azalarak işletmenin zararına neden olacaktır.

  • Turizm tesislerinde, her türlü tesisatın tasarımında, kullanılan yapı malzemelerinin seçiminde, suyun temizliğinde ve klorlanmasında, yiyecek-içecek maddelerinin hazırlanmasında, depolanmasında sağlık kurallarına uyulmalıdır.
  • Açık büfelerde yiyeceklerin bozulmasını engelleyecek soğutucu ve ısıtıcı gibi düzenlemeler bulunmalıdır.
  • Tesislerde turist sağlığını tehdit eden hastalıkların oluşmasını önleyecek gerekli önlemler alınmalı ve kapasitesi beşyüz yatak ve üzerinde olan konaklama tesislerinde sürekli doktor ve hemşire bulunmalıdır.
  • Tesislerin temizlik ve bakımları düzenli olarak yapılmalı ve meydana gelebilecek arızaların en kısa zamanda giderilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Yatırım fırsatlarından bahsetmek gerekirse, tesis bütçesi ve türü burada oldukça önemli rol oynamaktadır.

İlk olarak yatırım yapılıcak tesis türü seçilmelidir. Örneğin tatil köyü, otel, apart veya butik otel, hostel, spa merkezi, şehir içi oteli gibi yatırım sınıfları bulunmaktadır.

Daha sonraki adımda bütçe ve lokasyon analizleri yapılmalıdır. Otellerde en önemli faktörlerin başında oda ve yatak sayısı gelmektedir. Oda sayısı geliri etkileyen en önemli nedendir.

Bunun yanında otelin doluluk oranı, restoran gelirleri ve diğer gelirlerde turizm yatırımları için oldukça önemli faktörlerdir.

Bu bilgiler ışığında geliştirilen projelerde kaliteli hizmet veren tesis sayısı ve doluluk oranı ortalamaların üzerinde olan çok sayıda proje gerçekleştirilmektedir.

Saygılarımla

Murat ERGIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir