Yeni Metro Hatları (Güncel) – Örnekli Anlatım – İstanbul Subway System

Keşke bütün büyük şehirlerin (İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya vs.)  her noktasında METRO girişleri olsa ve sabah trafik çilesi çekmeden her yere ulaşım sağlansa ve ana hatlar sabaha kadar açık olsa. Metro sistemi artık bir lüks değil gereklilik haline gelmiştir. Bunun farkında olmak bile büyük bir öneme sahiptir.

Ama daha çok yolumuz var gidilmesi gereken çok fazla yol, biraz daha çarpıcı olması amacıyla aşağıdaki örnekleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

İstanbul Metro Hattı 


New York Metro Hattı

İstanbul Metro Açılış Tarihi : 1989 

New York Metro Açılış Tarihi : 1904 (85 Yıl Önce)

İstanbul Metrosu Toplam Durak Sayısı : 86 Adet

New York Metrosu Toplam Durak Sayısı : 472 Adet  (472/86 = 5.4 Kat Fazla)

İstanbul Metrosu Toplam Hat Uzunluğu : 105 km

New York Toplam Hat Uzunluğu : 1362 km  (1362 / 105 = 12,91 Kat Daha Büyük)

Gördüğünüz gibi New York şehrinin metro uzunluğu İstanbul Metrosunun nerdeyse 13 katından daha fazla, ana ulaşım hatları sabaha kadar açık. Bu kadar uzun metro hattı hali ile metro kültürünün oluşmasına neden olmuştur. Aslında, İstanbul dışındaki Ankara ve İzmir şehirler metro konusunda çok zayıf kalmıştır. Yer üzerindeki trafiği bir türlü yerin altına taşıyamamıştır. Metronun yaygınlaşması ile hususi araçlar yerini METRO ulaşımına bırakacaktır.

Dönelim İstanbul’un ana toplu taşıma araçlarına, bilindiği gibi otobüs, minibüs, vapur, tramvay, taksi gibi araçlar ulaşımda kolaylık sağlamakta olup asıl değinmek istediğim konulardan biri de METROBÜS ile sağlanan ulaşımdır.

Gerçekten Metrobüs kağıt üzerinden bakılınca, durak sayısı ve otobüs kalitesi bakımından kullanışlı gözüküyor. Birde binmeye çalışın, o zaman gerçeklerle yüz yüze geliyorsunuz. (Murat Ergin)

 Aşağıda bu durumu açıklayacak çeşitli görseller mevcuttur. (YORUMSUZ)Yukarıdaki resimlerde görüldüğü gibi, METROBÜS günün her saatinde insan yoğunluğunun çok fazla olduğu ve havadaki karbondioksit ve karbonmonoksit oranını arttıran bir projedir. Bu örnekten sonra metro hatlarına daha önem vermemiz gerektiği gerçeği karşımıza çıkıyor.


In this writing, you will find the new subway lines in İstanbul city, where is located the heart of TURKEY. Also, it has the highest population (approximately 15 million) in the country. Nowadays, subway transport has been settled by the municipality to our life. Go on and find more answers.

Murat Ergin (Mentor of Real Estate)


Yeni Metro Hatları 

Metro İstanbul’un yapım aşamasında ve ihaleye çıkan projeleri aşağıda listelenmiştir. Umarım İstanbul sakinlerine yararlı olur.

Murat Ergin

(Gayrimenkul Mentoru)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir